Co zrobić, żeby akumulator się nie rozładowywał?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem motocykla, zapewne masz problem z rozładowującym się akumulatorem, kiedy ten nie jest używany. Możemy się spodziewać, że wielokrotnie zastanawiałeś się, co zrobić, aby tak się nie działo. Dziś chcemy przedstawić Ci kilka sposobów na to, aby akumulator do motocykla działał bez zarzutu, nawet po okresie zimowym.

Pomimo tego, że urządzenie to powinno traktować się nieco inaczej, niż akumulator samochodowy, można zastosować podobne triki, jeżeli chodzi o ładowanie i przedłużenie jego żywotności. O czym mowa? Dowiesz się poniżej.

Czuwanie i kontrola, to podstawa

Pewnie wielu z Was myśli, że czuwanie ciągłe sprawdzanie napięcia na akumulatorze, to bzdura. Jednak tylko w ten sposób będziesz mógł w odpowiednim momencie doładować sprzęt do pożądanego napięcia. Niestety, nie chcą wymieniać akumulatora co sezon na nowy tak naprawdę nie masz wyjścia. O ile najnowsze modele – litowo – jonowe – nie wymagają częstych kontroli (wystarczy, że raz na pół roku sprawdzisz napięcie i ewentualnie go doładujesz), o tyle te tradycyjne – ołowiowo – kwasowe, już tak. Taki rodzaj akumulatora powinieneś sprawdzać raz w miesiącu i tak często go również doładowywać. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że po okresie zimowym będzie działał bez zarzutu.

Długość trasy ma znaczenie

Ktoś by pomyślał, że jeśli wybierze się na krótką przejażdżkę, wystarczy ona do tego, aby zregenerować akumulator. Jak się okazuje w praktyce, nie tylko naukowcy, ale również mechanicy twierdzą, że akumulator motocyklowy najlepiej regeneruje się podczas długich przejażdżek. Okazuje się bowiem, że jeśli uruchomimy go na zimnym silniku i przejedziemy mniej niż 10 km, wówczas zostanie pobrana ogromna ilość energii, która nie jest w stanie odbudować się podczas tak krótkiej jazdy. W konsekwencji oznacza to, że w akumulatorze może pozostać mniej prądu, niż przed uruchomieniem motocykla. Jeżeli zatem nie możesz zaplanować długiej przejażdżki, nie pozostaje Ci nic innego, jak po krótkiej sprawdzić poziom naładowania akumulatora. Jeżeli nie będzie zadowalający, musisz użyć prostownika, aby wyrównać napięcie.

akumulatory yuasa

Tutaj warto również wspomnieć o pojemności urządzenia. Tak! Akumulator ma także swoją pojemność. Wydawałoby się, że im ona większa, tym łatwiej będzie nam odpalić maszynę. Otóż osoby, które tak myślą niestety są w błędzie. Jeżeli chcesz wybrać idealny akumulator do Twojego motocykla, kieruj się tym, co zaleca producent maszyny. Nie wiesz jaki model jest najlepszy? W internecie znajdziesz wiele stron, które ułatwią Ci znalezienie odpowiedniego urządzenia do danego motocykla. Jeżeli producent uznał, że do Twojego motocykla najlepszy będzie akumulator o pojemności 50Ah, to nie wkładaj do niego takiego, który posiada pojemność dwa razy większą. Zapewniamy Cię, że ten większy szybciej ulegnie awarii, a co gorsza – całkowitemu zepsuciu, bowiem zawsze, nawet jeśli będziesz jeździł godzinami, w pewnym stopniu pozostanie niedoładowany. Jeżeli jednak uprzesz się na większe urządzenie, pamiętaj, aby regularnie go doładowywać. Tylko w ten sposób będziesz mógł przedłużyć jego żywotność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *