Kupujemy akumulator do motocykla – na co zwrócić szczególną uwagę?

Posiadasz w swoim garażu motocykl? Pierwsze zwiastuny wiosny zachęcają do rozpoczęcia sezonu? Zdejmujesz okrycie maszyny, chcesz odpalić, a tutaj…głucha cisza? Silnik nie chce ruszyć? Może to być oznaka, że przyszedł czas na nowy akumulator do motocykla. Jeżeli bowiem pozostawiłeś go bez sprawdzania i doładowywania na zimę, może okazać się, że nie sprosta on kolejnemu rozruchowi.

Chcąc kupić idealny akumulator motocyklowy z pewnością szukałeś informacji w Internecie, w tym również na wielu rodzajach forów. Niestety musimy Cię zmartwić – znajdujące się tam informacje często mijają się z prawdą. Chcąc uchronić Cię przed błędnymi informacjami, poniżej przygotowaliśmy kilka istotnych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu nowego akumulatora.

Czy żelowy akumulator jest najlepszy?

Czytając informacje w sieci, zapewne wielokrotnie natknąłeś się na informację, że najlepszą opcją dla motocykla jest żelowy akumulator, w którym ciecz została zamknięta w żelu krzemionkowym. Eksperci uważają, że już samo słowo “żelowy” jest problematyczne, bowiem przeglądając normy dotyczące konstrukcji jakichkolwiek akumulatorów, nie znajdziemy w nich informacji, że elektrolit może być unieruchomiony poprzez żel.

Owszem, zagęszczenie elektrolitu żelem krzemionkowym powoduje polepszenie parametrów, podobnie jak zastosowanie technologii AGM – w której elektrolit zamknięty został we włóknie szklanym, jednak nie można powiedzieć, że w tych akumulatorach nie ma elektrolitu, bo jest, tylko wyrażony w innej formie.

Wracając jednak do parametrów – tutaj można zgodzić się z informacjami, jakie najczęściej umieszczane są na internetowych forach – są one o wiele lepsze niż w tradycyjnych akumulatorach ołowiowo – kwasowych. Możemy się spodziewać lepszego kąta przechyłu, pojemności czy maksymalnej głębokości rozładowania.

Jeżeli zatem na opakowaniu akumulatora, który oferuje Wam sprzedawca, zobaczycie napis “Żelowy”, miejsce gdzieś z tyłu głowy informację, że jest to akumulator, w którym elektrolit został zamknięty w żelu krzemionkowym.

Co zatem wybrać?

Przyglądając się ofercie wielu producentów, na pewno zauważysz, że żelowy akumulator motocyklowy, to rzadkość. Tak naprawdę u jednego z producentów możesz na całą ofertę, znaleźć jedynie trzy modele. Skąd zatem takie zainteresowanie tego typu produktem? Otóż motocykliści uważają akumulatory z elektrolitem żelowym za najlepszej jakości urządzenie do motocykla. Dzieje się tak za sprawą faktu, że dzięki znacznie podwyższonym parametrom są dla nich produktem najwyższej jakości.

Trafiając na ofertę akumulatora “żelowego” użytkownik może mieć pewność, że ten będzie posiadał większą moc, jak również szczelność, co w konsekwencji oznacza dłuższą żywotność. Oznacza to, że nie będzie musiał sprawdzać napięcia (w zależności od producenta) od 4 do 6 miesięcy. W tym okresie z pewnością ono na pewno nie spadnie. Ostatni aspekt w szczególności powinien przypaść do gustu motocyklistom, którzy swoje maszyny pozostawiają bez rozruchu na około pół roku. Jeśli przez ten okres naładujemy akumulator jedynie raz, możemy mieć pewność, że na wiosnę wyjedziemy na przejażdżkę bez problemu.

Jak widać powyżej nie ma co polemizować z motocyklistami, którzy wiedzą najlepiej, który rodzaj akumulatora będzie dla nich najlepszym. Tak naprawdę – my możemy przedstawiać Wam różne rozwiązania, a tylko od Was zależy, który rodzaj wybierzecie i uznacie za najlepszy. Życzymy Wam powodzenia przy kupowaniu nowego akumulatora. Pamiętajcie – dbajcie o niego, aby posłużył Wam przez jak najdłuższy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *